Loretto: Sympozjum Życie konsekrowane historia i teraźniejszość"
23 maja 2015 r. w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto k/ Wyszkowa w diecezji warszawsko-praskiej odbyło się Sympozjum, którego tematem było:  „Życie konsekrowane, historia i teraźniejszość”. Zgromadziło ono osoby konsekrowane posługujące w diecezji pod przewodnictwem Ks. Abp Henryka Hosera (SAC).  Uczestnicy sympozjum wysłuchali referatu Ks. Dr Jerzego Gołębiewskiego - wikariusza biskupiego ds. Instytutów Życia Konsekrowanego w diecezji warszawsko-praskiej na temat: „Ewangelia i charyzmat podstawą życia osób konsekrowanych”. Prelegent  opierając się na ostatnich dokumentach papieża Franciszka i Kongregacji d/s Instytutów Życia Konsekrowanego z okazji Roku Życia Konsekrowanego zwrócił uwagę na obowiązek dawania świadectwa życia Ewangelią  poprzez konkretne czyny miłości i styl życia tak, by była widoczna służba; przypomniał  o błaganiu o uległość Duchowi Świętemu, bo tylko „przyjmując możemy dawać”.                                                                                      
Następnie zgromadzeni zakonnicy i siostry zakonne uczestniczyli w uroczystej  Eucharystii pod przewodnictwem Pasterza diecezji,                                                                                                                                                   
W kolejnym wystąpieniu S. Krystiana Chojnacka (Benedyktynka) z Krajowej Rady ds. powołań  przedstawiła temat: „Zagrożenia dla życia konsekrowanego”, ukazała zagrożenia zewnętrzne jak: brak ,,zdrowej” rodziny, brak kultury powołaniowej, brak przykładu ojcostwa i macierzyństwa w rodzinach oraz zagrożenia wewnętrzne jak: zniechęcenie i brak radości wewnątrz wspólnot Życia konsekrowanego. Zwróciła też uwagę na zjawisko zmęczenia duchowego wynikającego z pracoholizmu - dużo wykonanej pracy, wykonanej prawidłowo, ale  nie będącej PROROCTWEM. Podkreśliła również znaczenie umiejętności ŚWIĘTOWANIA, które jest nie tylko odpoczynkiem lecz ma wymiar duchowy.                                                                                                                        Ks. Prof. Czesław Parzyszek (SAC) z Komisji obchodów Roku Życia Konsekrowanego w  diecezji warszawsko-praskiej zwrócił uwagę  na potrzebę studium „wielkich” dokumentów Kościoła oraz na zapoznawanie się na bieżąco z dokumentami Kościoła np. na Rok Miłosierdzia. Przypomniał, że osoby konsekrowane mają być specjalistami od KOMUNII oraz zwrócił uwagę na PRZEBACZENIE  w życiu konsekrowanym, które jest bardzo ważne w budowaniu wspólnoty.                                                                                                                                             

Na zakończenie odbyła się rekreacja podczas, której obejrzeli inscenizację ukazującą różne sposoby odnowy życia wspólnoty zakonnej oraz spektakl przedstawiający ofiarę męczeńskiej śmierci pięciu Karmelitanek francuskich podczas rewolucji we Francji w 1794 r.
Sympozjum zakończyło Nabożeństwo Majowe.

 

Święty Alojzy Orione http://www.orionistki.pl/pl,page,charyzmat,22.html   Św. Alojzy Orione                   Księga Intencji Do pobrania Linki
Orionistki w Polsce Orionistki w Polsce
Orionistki na świecie Orionistki na świecie
Rodzina Oriońska Historia Zgromadzenia