Oriońskie warsztaty medialne
Oriońskie warsztaty medialne

Jak przekazywaćcharyzmat orioński w mediach? - nad tym zagadnieniem zastanawiali się uczestnicy Warsztatów, które odbyły się w dniach od 27 do 29 kwietnia w Piccolo Cottolengo Don Orione na Paverano w Genui.  Wzięli w nich udział przedstawiciele zgromadzenia księży Orionistów, sióstr Orionistek i osoby świeckie żyjące charyzmatem św. Alojzego Orione, związani na różne sposoby z posługą komunikacji, którzy przybyli z  Italii, Hiszpanii i Polski.

Otwarcie się na nowe możliwości jakie dają media pozwala zrealizować nakaz ks. Orione, by w dziedzinie ewangelizacji kroczyć "na czele czasów".Ks. Fernando Fornerod, radca gereralny, wprowadzając uczestników w tematykę spotkania  podkreślił wartość wzajemnej komunikacji, która umożliwia Rodzinie Oriońskiej, złożonej z różnych gałęzi i rozprzestrzenionej w wielu  rejonach świata,  kroczenie wspólną drogą. Zapoznał obecnych z projektem utworzenia centralnej grupy która by opracowywała i publikowała wiadomości z terenu Europy.

Zaproszeni eksperci:  Enrico Selleri,  dziennikarz TV 2000, Luca Collodi (Radio Vaticana), Orazio La Rocca (Panorama)przedstawili możliwości promocji charyzmatu oriońskiego w sposób profesjonalny i pociągający dla współczesnego odbiorcy.  Uczestnicy mogli zapoznać się różnymi inicjatywami komunikowania  wydarzeń związanych z życiem Kościoła jakie daje telewizja, radio, prasa, Internet i media społecznościowe, a także udoskonalić swoje umiejętności redagowania komunikatów prasowych i  pogłębić zasady funkcjonowania mediów.  Ostatniego dnia Vittore De Carli, dziennikarz i przewodniczący Lombarda dell’UNITALSI mówił na temat roli dziennikarza katolickiego.

Ciekawym doświadczeniem było również  zwiedzanie oriońskich dzieł miłosierdzia, przede wszystkim Piccolo Cottolengo na Paverano i prowadzonego przez siostry Orionistki niewielkiego ośrodka dla niemowląt oczekujących na adopcję ("Abbracio di don Orione" na Quezzi).

 

 

Święty Alojzy Orione http://www.orionistki.pl/pl,page,charyzmat,22.html   Św. Alojzy Orione                   Księga Intencji Do pobrania Linki
Orionistki w Polsce Orionistki w Polsce
Orionistki na świecie Orionistki na świecie
Rodzina Oriońska Historia Zgromadzenia